Koledar dogodkov 2023/2024

Šolski koledar 2023/2024 vsebuje poleg pomembnih šolskih datumov tudi  nekatere  datume, pomembne za našo državnost.

Interaktivni koledar ponuja povezavo tudi na vsebino v Priročniku ali v Mejnikih zgodovine. Tako lahko s preprostim klikom na datum v koledarju odkrijete enega ali več zapisov, ki jih vsebuje Priročnik, skupaj s koristnimi povezavami, zvočnimi ali videoposnetki.

 
 
 
 
 

7. TABOR MLADIH V MARIBORU 2022

30. novembra 2022 smo izvedli  7. tabor mladih v Zavodu Antona Martina Slomška v Mariboru.

Cilj tabora je   razvijati državljansko zavest  pri mladih, pridobivati podatke o dogodkih med  osamosvojitveno vojno  ter jih seznanjati o pomembnih dogodkih, ki so vodili k osamosvojitvi in o dejanjih osamosvojitve same, to pa  na način znanstvenega zgodovinskega pristopa ter  pričevanja vidnih udeležencev vojne za Slovenijo ter  tvorcev  naše države iz sveta politike.

Vsako leto  je tako struktura tabora podobna, predavatelji pa  se v veliki meri menjajo. Hkrati želimo dati   posamični izvedbi tudi aktualni poudarek-  letos je bila to uvedba državljanske vzgoje  v srednje šole.

Gospod Lojze  Peterle, prvi predsednik  slovenske vlade, zunanji minister v eni naslednjih vlad, večkratni evropski poslanec, je tokrat  izvedel predavanje z okroglo mizo za dijake celotnega 3. letnika:  Vzpostavitev prve slovenske vlade.Predstavil je ključne dogodke, dijaki pa so mu nato zastavljali vprašanja.

Dr. Stane Granda je imel predavanje o državljanski zavesti in je orisal  razumevanje pojma v Sloveniji,  Evropi in drugod po svetu skoz čas, odgovarjal je tudi na vprašanja dijakov.

Aleš Hojs, udeleženec Vojne za Slovenijo in dvakratni minister v dveh slovenskih vladah je izvedel predavanje o vojaških dogodkih med  osamosvojitveno vojno.

Franc Breznik, udeleženec Vojne za Slovenijo, je izvedel predstavitev etičnega ravnanja v Vojni za Slovenijo in ob spremstvu učiteljev zavoda  odpeljal z avtobusi dijake na  ogled muzeja v  Vojašnici generala Maistra.

Mojca Škrinjar je izvedla delavnico z dijaki,  na kateri so dijaki predstavili predmete in fotografije ter časopisne izseke iz časov Vojne za Slovenijo ter predstavili zgodbe svojih staršev, starih staršev, drugih sorodnikov in znancev, ki so pričevali, kako so doživljali   čas, ko je nastajala država in čas vojne.

Društvo za vrednote slovenske osamosvojitve – VSO je financiralo kosilo za predavatelje in udeležence  tabora ter prevoz in vstop v muzej. Predavatelji so svoja predavanja izvedli pro bono, učitelji, ki so dijake spremljali na predavanjih, delavnici in ekskurziji, pa so  to izvedli v okviru svojih delovnih obveznosti, saj je bil tudi tabor umeščen v  izbirne vsebine izvedbenega kurikula.