AKTUALNO
Obeležili smo 26. obletnico dogodka, ko so ključni akterji takratnega obrambno-varnostnega sistema, na Pristavi nad Stično, sprejeli in formalizirali strateške dokumente, ki so bili temeljna podlaga za zaključno fazo organiziranja simbioze vojaško-policijske organizacije (MSNZ), na kateri je ob agresiji JLA na komaj samostojno Slovenijo temeljil učinkovit in uspešen oboroženi odpor. Prvič je bila v teh dokumentih JLA tudi jasno opredeljena kot morebitni agresor oziroma ključna nevarnost za slovensko osamosvojitev.
Gospod Marjan Balant, ki je bil v času osamosvojitve pripadnik MSNZ in vodja odseka za obrambo in zaščito občine Grosuplje, je podal slavnostni nagovor, v katerem so prvič tako natančno predstavljeni tudi dogodki tega kraja in obdobja.
Spoštovani,
dovolite mi, da današnji nagovor pričnem z besedami mojega starega očeta, Maistrovega borca, od katerega sem poleg obilice življenjske modrosti vsa svoja otroška in mladostniška leta spoznaval tudi vrednote domoljubja. Ko sem končal Šolo za rezervne oficirje, mi je poklonil oficirski revolver iz leta 1917 in dejal približno takole: »No, sedaj, ko si na začetku poti do generala, PAZI, KDO BO NA STRAŽI, MEDTEM KO BOŠ TI POČIVAL.«...
Spoštovani,
grboslovno, rodoslovno in zastavoslovno društvo Heraldica Slovenica vabi v počastitev 25. obletnice samostojne Slovenije na razstavo grbov našega rojaka Janeza Vajkarda Valvasorja. Razstava prikazuje plemiške grbe in grbe cerkvenih dostojanstvenikov, ki so svojo zgodovinsko identiteto označevali s simboliko narodove istovetnosti.
Razstavo bodo odprli jutri, 7. aprila 2016, ob 14. uri v preddverju dvorane Državnega sveta na Šubičevi 4 v Ljubljani in jo popestrili s strokovno razlago. Po razstavi bodo na spominskem obeležju na Wolfovi 8 razvili obnovljene zastave v spomin na 7. april 1848, ko je slovenski domoljub Lovro Toman na tem mestu prvič razvil slovensko narodno zastavo
Društvo Heraldica Slovenica skupaj z Združenjem za vrednote slovenske osamosvojitve vabi tudi na tradicionalno domoljubno prireditev Dan slovenske zastave, ki bo v nedeljo, 10. aprila, ob 14. uri, v zemljepisnem središču GEOSS, v Spodnji Slivni pri Vačah.
Slavnostni govornik na prireditvi bo Janez Janša. V kulturnem programu bodo sodelovali Orkester slovenske vojske, skupina ČUKI, dijaki Škofijske klasične gimnazije Ljubljana in Folklorna skupina Trbovlje.
Vabljeni.
Datum: 13. 11. 2015
Datum: 30. 3. 2015
1. mesto: Anja Pušenjak |
2. mesto: Ana Grden |
3. mesto: Lucija Mrvar |
4. mesto: Nuša Sobočan |
5. mesto: Petra Benčina |
6. mesto: Nik Petek |
Predstavitev vseh izdelkov v priloženi PowerPoint predstavitvi
- kliknite na ikono za pregled vseh izdelkov, uvrščenih v finalni izbor, in rezultatov
- (Velikost datoteke: 6,5 Mb)
Foto utrinki iz zaključne prireditve
Foto: Jernej Pavlin
Slika 1: Iz leve proti desni: Aleš Hojs, dr. Milan Zver in Mojca Škrinjar
Slika 2: Dr. Milan Zver
Slika 3: Aleš Hojs
Slika 4: dr. Milan Zver pri podelitvi nagrad
Slika 5: dr. Milan Zver pri podelitvi nagrad
Slika 6: dr. Milan Zver pri podelitvi nagrad
Slika 7: Rock ansambel Mladi izpod daljnovodov, učencev OŠ Vižmarje Brod iz Ljubljane
Slika 8: Udeleženci zaključne prireditve
_______________________________________________________________________________________
Datum: 15. 3. 2015
Povabilo k izboru najlepšega izdelka v okviru 1. likovnega natečaja Domoljubje: Rad imam Slovenijo v Evropi.
Ocenjevalna komisija Šolska sekcije VSO je ocenila izdelke, prispele do roka, določenega v razpisu poslane iz 17 osnovnih šol v Sloveniji. Na natečaj je prispelo 110 izdelkov, od tega 37 iz 1. triletja, 48 iz 2. triletja in 25 iz 3. triletja. Komisija je najprej ocenila skladnost z zahtevami in pravili natečaja, nato pa ocenjevala:
- umetniško vrednost: | risarske veščine in uporaba barv, |
- ustvarjalnost in originalnost: | ob upoštevanju prikaza teme tekmovanja Rad imam Slovenijo in uporabe logotipa Slovenija ter tudi edinstvenega in neobičajnega pristopa k risanju Slo-dla, |
- izraženost teme natečaja tako v risbi kot podporni izjavi: |
kako uspešno učenec obrazloži, kaj predstavlja Rad imam Slovenijo v podporni izjavi in risbi, kjer svojo razlago risbe umesti tudi v kontekst Slovenije v Evropi. |
Dragi obiskovalci vabljeni, da izmed izbranih finalistov 1. likovnega natečaja Domoljubje: Rad imam Slovenijo v Evropi, izberete vam najljubši izdelek. Najboljših šest bo prejelo za nagrado izlet v Bruselj v spremstvu staršev ali učiteljev, kjer si bodo ogledali Evropski parlament in se srečali z dr. Milanom Zverom in drugimi evropskimi poslanci.
________________________________________________________________________________________
Datum: 23. 12. 2014
Popravek: 4. 2. 2015
Šolska sekcija VSO v sodelovanju z evropskim poslancem, dr. Milanom Zverom
objavlja razpis za likovni natečaj
RAZPIS ZA 1. LIKOVNI NATEČAJ DOMOLJUBJE 2014
DOMOLJUBJE: RAD IMAM SLOVENIJO V EVROPI
Projektna skupina spletne strani www.domoljubje.si vabi mlade umetnike, učence osnovnih šol, da likovno izrazijo misel RAD IMAM SLOVENIJO V EVROPI in ustvarijo čim izvirnejši logotip (imenovan tudi kot doodle) besede SLOVENIJA.
O natečaju in nagradah
Rad imam Slovenijo v Evropi je otroški ustvarjalni natečaj, ki je namenjen je osnovnošolcem (od 6 do 15 let). Cilj natečaja je okrepiti zavest otrok o pomenu evropskih vrednot in demokracije v Sloveniji.
Učitelji ali starši bodo imeli do 28. februarja 2015 čas, da risbico v obliki Slo-dla (oblika doodla) skupaj s podpisano prijavnico pošljejo po pošti na naslov Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve.
Vzgojno-izobraževalna obdobja
Risbice v obliki Slo-dlov se bodo zbirale skupaj glede na starostno skupino oziroma starost učenca. Starostne skupine se delijo na:
Ocenjevanje
Komisija, sestavljena iz likovnega pedagoga, slikarja in komunikologa, bo izbrala 30 finalistov, iz vsake starostne skupine po deset, ki bodo objavljeni na FB-strani šolske sekcije VSO za javno spletno glasovanje. Tisti, ki bo zbral največ všečkov, bo zmagovalec. Izbranih bo šest zmagovalcev, in sicer iz vsake starostne skupine po dva, ki bosta prejela največ všečkov.
Nagrade
Vsi sodelujoči prejmejo priznanje Domoljub na elektronski naslov, zapisan na prijavnici.
30 finalistov bo povabljenih na končni dogodek s podelitvijo nagrad 26. marca 2015 in bodo prejeli plaketo Domoljub, vrečko daril, njihove risbe pa bodo objavljene na spletni strani www.domoljubje.si.
Najboljših šest bo prejelo za nagrado izlet v Bruselj v spremstvu staršev ali učiteljev, kjer si bodo ogledali Evropski parlament in se srečali z dr. Milanom Zverom in drugimi evropskimi poslanci.
12 najboljših slikbo objavljenih v koledarju šolske sekcije VSO za leto 2016, elektronski koledar bo objavljen na spletni strani www.domoljubje.si
Kriteriji ocenjevanja
Slo-dli bodo ocenjeni glede na razporeditev v vzgojno-izobraževalno obdobje na podlagi treh, spodaj naštetih kategorij.
Izključitve
Slo-dli, ki bodo vsebovali slike ali logotipe, ki so zaščitene blagovne znamke ali imajo avtorske pravice, bodo izključeni (primeri takih Slo-dlov so npr. znak Nike, znani liki iz risank, filmov ali knjig …).
Sprejeli bomo le en izvirni Slo-dle na učenca. Čer bo prijavljenih več Slo-dlov na učenca, bomo sprejeli le prvega, preostale pa bomo izključili.
Primer Slo-dla si lahko ogledate spodaj.
Razpisni pogoji:
Natečaj traja do 28. februarja 2015, ko je zadnji rok za sprejem likovnih del.
Vsakemu izdelku naj bo priložena tudi prijavnica z vsemi podatki.
Komisija bo izbrala 30 finalistov ter uvrstila njihove izdelke na FB stran VSO, kjer jih bo možno »všečkati« do 20. marca 2015.
Likovna dela pošljite ali dostavite osebno do navedenega datuma na naslov:
Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve
Zaloška 65
1000 Ljubljana
s pripisom ZA NATEČAJ »RAD IMAM SLOVENIJO V EVROPI«
Vzorec izdelka:
NAVODILA ZA PRIJAVO
1. Pogoji, ki jih je treba izpolniti, da bo prijava ustrezna, so:
a) Obrazec mora izpolniti in podpisati eden od staršev ali zakoniti zastopnik učenke/učenca.
b) Narisani Slo-dle mora biti oddan poleg obrazca. Obrazec in Slo-dle morata biti oddana istočasno.
2. Obrazec naj bo izpolnjen čitljivo in s tiskanimi črkami.
3. Obrazec za prijavo natisnite na bel ali svetel papir formata A4.
4. Preverite, ali je podpis enega od staršev ali zakonitega zastopnika na pravem mestu. Prijava brez podpisa ne bo obravnavana.
5. Prijavne obrazce in ustvarjene Slo-dle pošljite po pošti na naslov: Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve, Zaloška 65, 1000 Ljubljana, s pripisom ZA NATEČAJ »RAD IMAM SLOVENIJO«
Vse prijave morajo biti oddane do 28. februarja 2015.
OBRAZEC NAJ IZPOLNI EDEN OD STARŠEV ALI ZAKONITI ZASTOPNIK UČENCA, KI SE PRIJAVLJA.
NEPOPOLNIH PRIJAV NE BOMO OBRAVNAVALI IN BODO IZKLJUČENE IZ NATEČAJA.
Prijavni obrazec:
Kliknite na ikono
Besedilo razpisa:
Kliknite na ikono
__________________________________________________________________________________
Datum: 15. 2. 2014
Vabilo k sodelovanju
Spoštovani bralke in bralci, ki vzgajate in poučujete naše mlade!
Vabimo vas, da soustvarjate vsebine na spletni strani, tako da nam pošljete primere dobre prakse v vrtcih in šolah. To so lahko primeri vzgojnega dela v vrtcu v okviru povezave področij, ki se dotikajo domoljubnih vsebin, primeri učnih ur v šoli, kjer se obravnava domoljubna vsebina, vsebine interesnih dejavnosti in izbirnih vsebin, primeri ekskurzij, kulturnih, tehničnih in športnih dni pa tudi načrti za šolske proslave.
Da bi lahko čim bolj pregledno predstavili vašo idejo, vas prosimo, da vaš primer tehnično pripravite v obliki tabele, ki jo najdete s klikom na ikono . Zapisu v tej tabeli lahko dodate tudi zapis v obliki MS Word, ki dodatno osvetli primer, npr. potek učne ure ali pa podrobnosti v zvezi z dnevom dejavnosti ali ekskurzije, ki bi olajšale delo vzgojiteljem in učiteljem, ki bodo uporabili vaš primer pri svojem delu.
Dobrodošli bodo tudi primeri povezovanja vrtcev in šol z lokalno skupnostjo na temo domoljubja, skupne aktivnosti, medgeneracijski dialog, povezovanje različnih institucij, povezovanje z gospodarstvom, obrtjo, predstavitev krajevnih posebnosti, ki odsevajo domoljubje ...
K pisanju so vabljeni vse vzgojiteljice in vzgojitelji, učiteljice in učitelji, vsi tisti, ki ste opravljali to delo in ste sedaj v pokoju in želite svoje dobre prakse deliti še naprej ali se vam porajajo ideje, ki bi jih bilo moč uresničiti, pa tudi študentke in študenti pedagoških smeri, ki lahko na tak način začenjajo svojo kariero in pridobivajo reference.
Vaš prispevek bo pregledal Uredniški odbor, uskladil podrobnosti in z vašim dovoljenjem objavil na spletni strani.
Obrazec za vnos
Domoljubje v šoli
Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve
Zaloška c. 65
SI-1000 Ljubljana (c) 2024 Vse pravice pridržane |